niedziela, 20 marca 2016

Och Akademio! Czyli o studiach artystycznych subiektywna opinia

Julia Curyło, esus, The Good Shepherd above the Academy of Fine Arts in Warsaw
Jak temat Akademii to i obraz z ASP w Warszawie w tle - czyli fragment obrazu Jesus, The Good Shepherd above the Academy of Fine Arts in Warsaw, autorstwa Julii Curyło

         Z racji tego, że ostatnio trafił się wpis bardziej przemyśleniowy i dyskusja z Wami była bardzo inspirująca, to dzisiaj kolejny tego typu wpis. Jako, że w Poznaniu akurat kończą się dzisiaj Targi Edukacyjne, to będzie o studiach. A konkretniej, o tym dlaczego według mnie warto lub nie warto studiować na uczelni artystycznej.

wtorek, 8 marca 2016

Za mało erotyki? Czyli o krytyce artystycznej

A tak swoje studia z krytyki artystycznej reklamuje UMK, ja akurat studiuję na UAPie, ale UAP nie ma takich wyrazistych banerów.
       Ostatnio w moim otoczeniu powraca problem krytyki artystycznej. Nawet nie dlatego, że właściwie za parę miesięcy miałam uzyskać tytuł dyplomowanego krytyka sztuki i idące gdzieś z tym rozterki, co właściwie dyplom ten zmienia i jaki ze mnie krytyk, ale przy okazji zbliżającej się konferencji #Stan Krytyczny, którą organizują dwie niezawodne krytyczki z bloga #krytyka. A także wpisów innych blogerów kulturalnych, niekoniecznie związanych stricte ze sztuką. 

czwartek, 25 lutego 2016

O odwracaniu się plecami, czyli rzeźby Marty Rzepińskiej raz jeszcze

Marta Rzepińska Plecy
Marta Rzepińska Plecy, źródło materiały odautorskie
         Tym razem, krótki wpis o rzeźbie bardziej klasycznej, choć nadal bardzo współczesnej - cykl Plecy autorstwa Marty Rzepińskiej i o jej koncepcji odwracaniu się plecami do widza.
       

wtorek, 16 lutego 2016

Wszędzie wokół tyle czułości, czyżby to sprawił motyw miłości?

Tracey Emin, Just love me
        Połowa lutego to bez wątpienia okres wielkiej miłości, serduszek, różowych bombonierek i porad jak wyjątkowo spędzić dzień świętego Walentego, czy to z drugą połówką, ze znajomymi czy samemu. Zatem i ĘĄ nie mogło się odbyć bez około walentynkowego wpisu. Nawet jeśli są już dwa dni po. ;) Mam nadzieję, że wybaczycie mi to przesunięcie i zajrzycie do posta gdzie trafi nam się kilka przykładów miłosnych dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej. :) 

środa, 10 lutego 2016

Wiem czego nie wiem? Nie wiem co wiem? - czyli młodzi artyści o niepewności

Aga Piotrowska, Suche Liście, Dry Leaves
Aga Piotrowska, Suche Liście, źródło - strona artystki
            Coś dawno na blogu nie było młodych i zdolnych polskich artystów, czas to koniecznie nadrobić - zatem dzisiaj o dwójce ciekawie się zapowiadających, młodych i uzdolnionych - Adze Piotrowskiej i Dawidzie Marszewskim, oraz o tym jaką problematykę poruszają w swojej sztuce.

niedziela, 31 stycznia 2016

A Ty w jakie zwierzę byś się wcielił? Czyli o zwierzętach w sztuce współczesnej ciąg dalszy #2

 Ludzie/Zwierzęta Grzegorz Kowalski
Fragment zdjęcia z projektu Ludzie/Zwierzęta Grzegorza Kowalskiego
         Po chwilowej zmianie tematu wracamy do dalszych rozważań na temat zwierząt w sztuce współczesnej. Dzisiaj mniej bliskości ludzko-zwierzęcej, za to więcej zagadnień problemowych i trochę słów o ludzkiej zwierzęcości. Zapraszam!

czwartek, 28 stycznia 2016

Ciemna strona Zjawy - czyli historia pewnej prowokacji

 fragment reportażu TVN o Zjawie
Przecież tłumaczę, że tego nie namalowałem - fragment kadru z reportażu TVN o Zjawie
       Kilka dni temu zostałam zaproszona na facebookowe wydarzenie o dość zadziwiającej nazwie Młoda Sztuka w Desie. Kup obraz za 10 złotych. Znając ceny wywoławcze na aukcjach domu DESA Unicum, byłam zaciekawiona cóż też może się kryć za tym wydarzeniem. Nie będąc skłonna uwierzyć, że na aukcji, gdzie ostatnio ceny wywoławcze zaczynały od 1000 PLN, będą wystawione towary od 10zł, w końcu w świecie sztuki nie ma przecen i obniżek (Są tylko okazje ;)), zastanowiło mnie czy może nie jest to jakaś aukcja charytatywna - lubię charytatywność, lubię obrazy, a na ścianie mam trochę miejsca, więc kliknęłam.

poniedziałek, 18 stycznia 2016

Zwierz a człowiek, zwierz a kultura, czyli co nieco o zwierzętach w sztuce współczesnej #1


Fragment fotografii Laury Makabresku - źródło blog artystki
      W zasadzie, mogłabym Was po prostu odesłać na bloga Doroty Łagodzkiej -  Nie-zła sztuka, (który i tak polecam wszystkim zainteresowanym tematyką okołozwierzęcą i animal studies), ale nie po to mam bloga by na nim nie pisać i chodzić na łatwiznę, dlatego też zapraszam na krótki przegląd problematyki zwierzęcej w sztuce współczesnej.